‘’İnsan Kaynakları profesyonelleri olarak, Covid-19 salgını ile işe alım stratejilerimizi dijital sisteme göre ayarladık, mülakatlarımızı, teklif görüşmelerimizi, oryantasyon programlarımızı on-line ortamlarda gerçekleştirmeye başladık.

‘’İnsan Kaynakları profesyonelleri olarak, Covid-19 salgını ile işe alım stratejilerimizi dijital sisteme göre ayarladık, mülakatlarımızı, teklif görüşmelerimizi, oryantasyon programlarımızı on-line ortamlarda gerçekleştirmeye başladık. Peki uzaktan yürüttüğümüz işe alım çalışmalarımız ve ardından işe yeni başlayacak çalışma arkadaşlarımızın büyük çoğunluğunun uzaktan çalışma ile aramıza katıldığı bu sistemde; “olumlu aday deneyimi” oluşturmak için neler yapmalıyız?’’
Yeni dünya düzeni kavramının sıklıkla telaffuz edildiği bugünlerde İnsan Kaynakları profesyonellerinin dijital dünyaya adaptasyonunun Olumlu Aday Deneyimi konusuna nasıl yansıdığını, zor gibi görünen konuları kolaylaştırmak için yararlanacağımız ipuçlarını Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanımız Ahu Gümüş makalesinde bizlerle paylaşıyor. Okumak için hemen http://www.pdrinternational.com.tr/blog-details?blog-id=234 tıklayınız.

      Haberler sayfasına geri dönmek için tıklayın.