PDR International En Iyi Proje Ödülleri Sahiplerinin Görüsleri

2018 Proje Ödülleri / Liderlik Gelisimi En Iyi Proje Ödülü

 

Gülay Yüce
Tepe Betopan Insan Kaynaklari Müdürü

Amacimiz her bir yöneticimizde gizli kalmis, kendilerinin bile fark edemedigi Liderlik özelliklerini görünür hale getirerek artan rekabet, küresellesme ve piyasa sartlarinda marka bilinirligimizi arttirarak hem kendi gelisimleri hem de sirket gelisimi için bir fayda saglamakti. Egitim sonunda baslangiçtaki önyargilarindan eser kalmadan egitim ile yasadiklari gelisim ve kaliteli zaman hakkinda tüm Yönetici arkadaslarimizdan olumlu geribildirimler alinmistir. Liderler kurum genelinde performansi artiran bir rol oynamakta olup, Liderin pozisyonu ne kadar yüksek, sorumluluk alani ne kadar genisse, kuruma olan bireysel etkisi de o kadar büyük olmaktadir. Bu programin finansal getirisini ölçmek ne kadar mümkün olmasa da, basarili liderlerin performansi yüksek takimlar olusturup sirket adina daha iyi sonuçlar ve kazanimlar olusturdugu bilinmektedir.

Tepe Betopan Firmasi olarak, Liderligin yüksek performans gösteren sirketlerin vazgeçilmez bir ögesi oldugunun farkindayiz ve Liderlik Gelisiminde katkilarindan dolayi PDR Firmasina tesekkür ediyoruz.


2018 Proje Ödülleri / Hizmet Gelisimi En Iyi Proje Ödülü

Bahadir Akin
Ford Otosan Bayi Egitim Yöneticisi

Ford Otosan, Türkiye’nin en büyük müsteri kitlesine ve bayi agina sahip otomotiv sirketlerinden biri. Hedefimiz, tüm müsterilerimize kendilerini Ford bayilerinde özel olduklarini hissettirmekti. Bunun için de öncelikle bayilerimizin çalisanlarina odaklanmamiz gerektigini biliyorduk. Ford Otosan’da da kullandigimiz ‘Sen varsan güç bizim’ mottomuzla, tüm bayi çalisanlarimiza insan odakli 10 günlük egitim modülü tasarladik. Bu egitim modülü, Süreç/Sistem, Ürün/Teknik egitimlerimizin disinda, insan davranisina odaklanan bireysel farkindalik ile basladi ve sonunda yasayarak ögrendikleri çok özel bir modül ile son buldu. PDR International da bu modülümüzün telefonda ve yüz yüze müzakere egitimlerinde bizlere destek vermeye devam ediyor. Desteginiz için size ve tüm emegi geçenlere ayri ayri tesekkür ederiz.


2018 Proje Ödülleri / Yasayarak Ögrenme Kültürü En Iyi Proje Ödülü

Yusuf Küçüksakal
Insan Kaynaklari ve Egitim Müdürü

Tarim sigortaciliginda faaliyet gösteren ve alaninda kaynak kurulus olan sirketimizde gelisime adanan bütün organizasyonlarimizda hazirliktan degerlendirmeye kadarki tüm süreçleri bir proje olarak hassasiyetle ele aliyoruz. PDR ile kader birligi yaptigimiz bu projede, hedef kitlemiz Tarim Sigortalari Havuz Eksperleriydi. Son on yilda eksperler için yaptigimiz egitimler ve deneyimlerimiz, eksperlerin gelisim alanlarinin “Mesleki Özgüven, Kisisel Itibar, Organizasyonel Davranis ve Degerler Birligi” oldugunu gösteriyordu. Bu temalar, bütün taraflarin önemsedigi eksperlerin bagimsizliklarini ve üretici karsisindaki pozisyonlarini desteklemek için seçildi. Iç kaynaklarla ürettigimiz proje temalari PDR tarafindan islendi ve iki günlük bir simülasyona dönüstürüldü. Yaklasik 1.200 katilimci; dogrular, hatalar, kisayollar, farkli pencereler ve fikirlerle ilgili önerileri bu süreçte deneyimleme ve depolama imkani buldular.

Bu vesileyle omuz omuza yürüttügümüz bu projede isbirligi yaptigimiz PDR egitmenlerine, danismanlarina ve ekibimize yürekten tesekkür ederim.


2018 Proje Ödülleri / Jüri Özel Ödülü

Cevat Derin Simsek
Dap Holding A.S. – Denetim ve Risk Yönetimi Direktörü

Gayrimenkul sektöründeki öncü ve basarili projeleri  ile taninan Dap Yapi, her geçen yil yatirimlarini artirarak devam etmektedir. Sürdürülebilir basarinin saglanmasinda kaliteli isgücünün öneminin farkinda olan her sirket gibi Dap Yapi da çalisanlarinin niteliklerini gelistirmek için egitim planlamasina özel önem vermektedir.  

Kisa, orta ve uzun vadeli olarak hazirlanan egitim plani, “bireysel gelisim” ve “teknik gelisim” basliklarinda 2 ana eksene oturtulmustur. Periyodik olarak yapilan ölçme/degerlendirme ve iyilestirme faaliyetleri ile dinamik bir egitim modeli benimseyen Sirketimiz; hedeflerini anlayacak, kaliteli egitimcilere sahip, tecrübeli bir egitim paydasi aradiginda PDR ile tanisti. 2015 yilinda baslayan yol arkadasligimizin uzun yillar sürmesini temenni ettigimiz PDR’ye, projemize verdikleri ve verecekleri destekler için tesekkür ederiz.


2017 Proje Ödülleri / Jüri Özel Ödülü

Eser Arici Kiroglu
ABC Deterjan San. ve Tic. A.S.
Genel Müdür Yardimcisi

2015 yilindan beri devam eden PDR ve ABC ailesi ortakligi bu yil da Liderlik Gelisimi modülüyle bizlerle olacak.

Iç müsteri memnuniyeti ve gelisimi sirket olarak ana stratejilrimizden birisi ve bu stratejiyi gerçeklestirmede “sürekli egitim” en önemli aracimiz. Sirketteki her seviyede çalisanimiza dokunacak, etkin bir egitim plani olusturmak ve hayata geçirmek için PDR ailesi ABC için çok degerli bir partner.Bu süreçte profesyonelliklerinin yani sira samimiyetleri ve destekleri için tesekkürler, önümüzdeki zamanlarda PDR’in 5 kilit alandaki uzmanligindan faydalanarak tüm IK süreçlerimizi gelistirmeye devam edecegiz.


2017 Proje Ödülleri / Hizmet Gelisimi En Iyi Proje Ödülü

Esra Türegün
Tchibo Türkiye Magazalar IK ve Egitim Süpervizörü

Tchibo Türkiye olarak mutlu çalisan ve mutlu müsteri mottomuzu uygulamak için PDR ekibinin danismanliginda  bir yola çiktik. 2016-2017 yillarinda buna uygun ve birbirini destekleyen programlarla PDR egitimlerini aldik. Egitimlerin çiktisini net olarak gözlemleyebilmek büyük ayricaliktir ve biz bu ayricaligi katildigimiz projemizle ödül alarak yasadik.

Ödül töreni çok etkileyici ve profesyonel bir yaklasimla organize edilmisti. Aldigimiz ödülü yillik sirket konferansimizda global yöneticilerimizle paylasirken büyük gurur yasadik. Bu gurura sebebiyet  veren PDR ekibine egitim destekleri için ayrica tesekkür ediyoruz.


2016 Proje Ödülleri / Markalasmis Kurum Kültürü En Iyi Proje Ödülü

Sevkan BOLU
Vaillant Group Global Insan Kaynaklari Müdürü

"Dünya standartlarinda egitimleri ve danismanligi ile tanidigimiz PDR firmasinin, yine ayni profesyonellikle yürüttügü Proje Ödülleri çalismasinda yer almak Sirketimize ve çalisanlarimiza olumlu katkilar saglamistir. PDR’nin objektif degerlendirme standartlari ve jürilerinin destekleyici tavirlari projelerimizi sunma asamasinda bizlerin yeni farkindaliklar kazanmasina ve projelerimize farkli bir gözle bakmamiza yardimci olmustur.

Yarisma sonrasinda yapilan ödül töreni sirasindaki heyecan ve tutkulari, ödülümüzü alip Sirketimizdeki çalisanlarimizla paylastigimizda ilham verici bir etki olusturmustur. Inisiyatif alan ve programin gerçeklesmesinde emegi geçen tüm PDR çalisanlarina gönülden tesekkür ederiz."